Kajaki & Rowery

Atrakcje Wiela i okolicy

Kalwaria Wielewska

Kalwaria w Wielu to jedna z najpiękniejszych w Polsce kalwarii, która powstawała w latach 1915 – 1925. Składa się z 23 obiektów: 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona oraz Pustelnia, w której latami mieszkali jej opiekunowie. Kalwaria położona jest na wzgórzach w pobliżu Wiela otaczających jezioro. Inicjatorem budowy był ks. Józef Szydzik, budowę od 1924 kontyuował ks. Józef Wrycza. Kalwaria Wielewska jest jedynym takim obiektem w diecezji Pelplińskiej oraz drugim na Pomorzu.

Kościół we Wielu

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja powstał w latach 1904-1906 wg projektu Rogera Sławskiego z Poznania. Neobarokowy, orientowany, czyli z częścią prezbiterialną mieszczącą ołtarz główny zwróconą ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”) — w stronę grobu Chrystusa w Jerozolimie, murowany z cegły, o otynkowanych elewacjach. Jest największą budowlą sakralną wielewskiego sanktuarium. Zbudowany z inicjatywy ks. Jana Fethke na miejscu drewnianego kościoła z 1728 r. Po śmierci ks. Fethke budowę kościoła dokończył ks. Józef Szydzik. Kościół konsekrował 7 lipca 1912 roku ks. biskup pomocniczy Jakub Klunder. Został wpisany do rejestru zabytków w 1998 roku.

Jezioro Wielewskie i Ciepłe

Jezioro Wielewskie (kasz. Jezoro Wielewsczé) – jezioro z piękną szeroką plażą oraz bardzo czystą wodą. Wzdłuż jeziora wiedzie kilkusetmetrowy deptak z klimatycznym oświetleniem i ławeczkami, idealny do romantycznych spacerów. Przy deptaku znajduje się szeroka i duża plaża znana na całym Pomorzu. Nad jeziorem znajduje się nowoczesne zaplecze turystyczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego, toalety. W pobliżu także gminny plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu.

Muzeum Ziemi Zaborskiej we Wielu

Muzeum Ziemi Zaborskiej zlokalizowane zostało w wielewskim Domu Kultury. Zobaczyć można tutaj m. in. eksponaty sztuki ludowej i sprzętu użytkowego z okolic Wiela i Brus oraz współczesną sztukę ludową Kaszub. Główną atrakcją muzeum jest wystawa haftów jednego autora – około pół tysiąca dzieł Leonarda Brzezińskiego – twórcy oryginalnej szkoły haftu wielewskiego.

Amfiteatr Wielewski nad Jeziorem

Co roku we Wielu odbywają się liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Letnie Falowanie, Rajd Weteranów Szos, Turniej Gawędziarzy oraz wiele innych.

Wdzydzki Park Krajobrazowy (Kompleks Jezior Wdzydzkich)

Utworzony dnia 15 czerwca 1983 roku. Niemal cały Park położony jest w dorzeczu Wdy. Na jego obszarze występują 53 jeziora o powierzchni powyżej 1 ha oraz około 100 mniejszych, na ogół bezodpływowych zbiorników zwanych oczkami. Dominujące znaczenie ma jezioro Wdzydze, którego powierzchnia stanowi 76 % ogólnej powierzchni wodnej Parku, natomiast objętość - 91 % całości zasobów wszystkich zbiorników. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 72 m, co stawia je pod tym względem na szóstym miejscu w Polsce. Jego rynny rozciągają się w dwóch kierunkach – południkowym i równoleżnikowym, o łącznej powierzchni 1.455 ha. Ze względu na swą geometrię (kształtem przypomina krzyż) i rozmiary stanowi unikat na Niżu Polskim.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Historia muzeum sięga roku 1906, zajmuje ono 22 ha, podzielona na 6 sektorów. Na terenie skansenu możemy podziwiać chałupy, szkołę, dworki, kuźnię, karczmę, wiatraki, kościoły budynki gospodarcze i warsztat. Łącznie ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia z czasów od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody. Co roku odbywa się tutaj słynny w całej Polsce Jarmark Wdzydzki oraz Święto Kartofla.

Dom „do góry nogami” w Szymbarku

Szymbark słynie z domu do góry nogami, w którym wielu turystów próbowało się zmierzyć – wejście do wnętrza zapewnia niezapomniane przeżycia i sprawia mnóstwo radości dzieciom jak i dorosłym. W Szymbarku każdy znajdzie coś dla siebie: Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Do dyspozycji gości również Kino XD, mini zoo, sala biesiadna, możliwość łowienia ryb i spróbowania piwa z lokalnego browaru.

Kręgi Kamienne w Odrach

Rezerwat znajduje się na terenie leśnym. Na jego obszarze usytuowane jest cmentarzysko plemienia Gotów – charakterystyczne kręgi kamienne i kurhany z początków naszej ery. Obszar rezerwatu obejmuje prawie 17 ha. Według legend kręgi i kamienie mają magiczną moc. Bez wątpienia natomiast głazy są porośnięte przez rzadkie gatunki mchów i nie powinno się ich dotykać. Unikatową wartością rezerwatu są prosty które występują w liczbie około 85 gatunków, niektóre z nich są typowe dla obszarów górskich.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum mieści się w XVIII-wieczny dworku w małej w pobliżu Kościerzyny, to właśnie tutaj urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Jest to jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W obiekcie możemy podziwiać dwie stałe wystawy. Pierwsza pod tytułem „Józef Wybicki i jego epoka” dotyczy ona życia i działalności twórcy hymnu. Druga wystawa prezentuje rolę jaką odegrał hymn w czasie zaborów i walki o odzyskanie niepodległości i okresie II wojny światowej.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Skansen odwiedzany jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Muzeum położone w miejscowości Lipusz niedaleko Wiela. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale należy ustalić termin zwiedzania. Placówka powstała w roku 2002 z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Siedziba znajduje się w byłym kościele ewangelickim z 1865 roku. Na ekspozycji prezentowane są miedzy innymi: dawne sprzęty rolnicze, wyposażenie domów, pojazdy.

Akwedukt w Fojutowie

To wyjątkowy obiekt hydrotechniki na skalę europejską. Akwedukt jest „skrzyżowaniem” dwóch rzek: dołem płynie Czerska Struga, górą Wielki Kanał Brdy. Szerokość budowli wynosi 75 metrów i jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Różnica poziomów wód wynosi 11 metrów. Akwedukt powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych szkłem wodnym (wodą szklaną) i lepikiem. Wybudowano go w latach 1845-49 w celu nawodnienia Łąk Czerskich.

Rzeka Wda

Wda to dwudziesta co do długości rzeka w Polsce, inaczej nazywana Czarną Wodą ze względu na wyjątkową barwę. Rzeka jest bardzo interesującym szlakiem dla kajakarzy, ze względu na jej różnorodność. Spływ kajakowy można rozpocząć we wsi Borsk a zakończyć w Czarnej Wodzie. Szlak należy do bardzo ciekawych, mamy tutaj zarówno odcinki bardzo spokojne jak i niezwykle kręte o szybkim nurcie. Rzeka przepływa przez Jezioro Wdzydzkie.

Aktywny wypoczynek

Jeżeli jesteś osobą lubiącą aktywność i ruch na świeżym powietrzu – również dla Ciebie mamy ciekawą ofertę. Do Twojej dyspozycji oddajemy boisko do gry w siatkówkę a dla dzieci plac zabaw. Dodatkowo wybierając noclegi w Wielu i okolicy można korzystać z następujących aktywności:

Loty paralotnią z profesjonalnym instruktorem

Paintball

Jazda Quadem

Wspinaczka

Kort tenisowy

Boisko piłkarskie

Trasy Nordic Walking

Wycieczki rowerowe

Wędkowanie na Jeziorze Wielewskim

Grzybobranie i możliwość suszenia zbiorów